Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lavička, park, zeleň
pixabay.com/ilustračné foto
16. novembra 2018 14:42 Projekty od vRealitách.skSITA

Banská Bystrica chce vybudovať park pred malou železničnou stanicou

Súčasťou štúdie oddychovej zóny je aj most ponad Hron a smeruje do centra mesta k Národnej ulici.

V lokalite malej železničnej stanice v blízkosti centra Banskej Bystrice chce mesto vybudovať park. Nový priestor má slúžiť ako oddychová zóna pre obyvateľov, ale aj ako prístav pre člny. O zámere mesta informovala agentúru SITA hovorkyňa primátora Dominika Mojžišová.

Pozemky chce mesto zameniť so Železnicami Slovenskej republiky (ŽSR), ktorým v súčasnosti patria. „Priestor pri malej železničnej stanici je jedinečný a v meste len ťažko nájdeme lokalitu, ktorá by ho nahradila. Pozemky od železníc nechceme odkúpiť. Podali sme preto žiadosť o zámenu pozemkov a budeme ďalej rokovať. Išlo by o výmenu mestských pozemkov pod železničnou traťou za pozemky, na ktorých by mal vzniknúť parčík,“ objasnil viceprimátor mesta Martin Turčan.

Mesto chce začať čo najskôr

Ak spolupráca samosprávy a Železníc Slovenskej republiky bude úspešná, mesto chce s realizáciou projektu začať čo najskôr. Má rozpracovanú štúdiu, súčasťou ktorej sú aj vizualizácie budúcej oddychovej zóny. Súčasťou štúdie je aj most vo vlastníctve mesta, ktorý vedie ponad Hron a smeruje do centra mesta k Národnej ulici. Počas zimného obdobia by v parku mohol vzniknúť priestor pre korčuľovanie na ľade. V lete vidí samospráva tento priestor ako oddychovú zónu s možnosťou menších komorných koncertov. Park bude osvetlený a súčasťou by mohla byť aj mobilná kaviareň.

„Park má slúžiť najmä obyvateľom a turistom. Bude to zóna v dotyku s riekou, na konci ktorej bude prístav s mólom pre tých, ktorí splavujú Hron. Chceme, aby mali vodáci možnosť zakotviť v našom meste, vystúpiť a navštíviť centrum. Táto lokalita je výnimočná, pretože v blízkosti je Urpín, centrum mesta, hvezdáreň, malá železničná stanica a v budúcnosti by touto lokalitou mala viesť aj cyklotrasa. Oddychová zóna by mala byť ľuďom prístupná počas celého roka,“ povedal primátor Ján Nosko.

Riešenie musí byť mobilné

Vytypovaná lokalita patrí k záplavovým zónam, preto nemôže byť zastavaná. Všetko, čo na tomto mieste pribudne, musí byť mobilné, aby v prípade záplav nevznikli zbytočné prekážky. S mobilnými riešeniami súhlasil aj Slovenský vodohospodársky podnik. Mesto už rokovalo aj s Krajským pamiatkovým úradom, ktorý s projektom súhlasil v prípade, že v lokalite nepribudne žiadna stavba, ktorá by mohla zatieniť kaplnku v blízkosti koľajníc.

Pri hľadaní najlepších riešení samospráva komunikovala aj s vodákmi, aby boli zakomponované aj ich potreby, napríklad miesto na vyloženie lodí. Počíta sa aj s bezbariérovým prístupom k vode. V prípade realizácie projektu nebudú odstránené žiadne stromy, len minimálne množstvo náletových drevín a pribudnú aj ďalšie stromy medzi železnicou a parčíkom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame