Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bývanie, byty, panelák
pixabay.com/ilustračné foto
15. apríla 2019 10:26 Realitný trh od vRealitách.skSITA

Ceny bytov v úvode roka opäť rástli, nenaplnili sa očakávania stagnácie

Podľa realitného portálu Nehnuteľnosti.sk bol vývoj v prvom štvrťroku prekvapujúci, keďže očakával stagnáciu cien.

Ceny bytov v prvom štvrťroku tohto roka opäť rástli. Informoval o tom portál Nehnuteľnosti.sk, podľa ktorého ide o prekvapenie, keďže v závere roka 2018 bolo na realitnom trhu miernejšie tempo nárastu cien nehnuteľností a v prvom štvrťroku sa očakávala stagnácia cien. „Jeden faktor, ktorý sme spomínali už v našich predchádzajúcich analýzach, má stále silu udržiavať ceny vysoko. Tým faktorom je malá ponuka bytov na predaj v krajských mestách,“ uviedol portál Nehnuteľnosti.sk.

Podľa analytikov portálu je bytov na predaj na trhu málo. Aktuálna celková ponuka nehnuteľností na portáli Nehnuteľnosti.sk je menšia o 30 % v porovnaní s rokom 2016, napriek tomu, že na portáli inzeruje o 15 % viac realitných kancelárií.

Nízka ponuka bytov v pôvodnom stave

„Napríklad v Trnave je aktuálne v ponuke na predaj len deväť 2-izbových bytov v pôvodnom stave. Celá Bratislava má ani nie 100 takýchto bytov. Oproti tomu tvorí ponuka 2-izbových bytov v Bratislave v novostavbách až cez 600 bytov. V celkových štatistikách realitného trhu tak získavajú novostavby stále väčší podiel a váhu,“ uvádza portál.

Priemerná cena 2-izbových bytov v Bratislave sa v 1. štvrťroku 2019 medzištvrťročne zvýšila o viac ako 4 %. Podľa dát portálu najviac zdraželi byty v bratislavskom piatom obvode, a to v priemere o rekordných 13 tisíc eur. V priemere rástli ceny dvojizbových bytov v Bratislave o 5 500 eur. „To isté platí aj pre Košice, kde je nárast na úrovni 2,5 % po niekoľkých kvartáloch opäť výraznejší. Rekordy lámali prvý a druhý košický obvod, kde ceny 2-izbových bytov narástli v priemere okolo až 7 tisíc eur,“ informoval realitný portál.

Aj v ostatných krajských mestách bol zaznamenaný viac ako 4 % medzištvrťročný rast cien. „Vyšší nárast sme videli už len 1. štvrťroku roku 2017. V Banskej Bystrici, Nitre a Trenčíne zdraželi 2-izbové byty v priemere až o 5 tisíc eur,“ uvádza portál.

V Bratislave rástli ceny viac ako 2-percentným tempom

Po takmer dvoch rokoch zaznamenali tiež 3-izbové byty vo všetkých krajských mestách medzištvrťročný nárast. V prípade Bratislavy predstavuje priemerný nárast cien viac ako 2,3 %. Najdrahšie byty boli v prvom štvrťroku 2019 v bratislavskom treťom obvode. Priemerná absolútna cena bytu sa tu zvýšila o 9 tisíc eur zo 171 tisíc na 180 tisíc eur.

Online portál Nehnuteľnosti.sk pôsobí v oblasti predaja a kúpy nehnuteľností na webe. Využívajú ho realitné kancelárie a občania na predaj a kúpu nehnuteľností. S mesačnou návštevnosťou takmer 550 tisíc reálnych používateľov je dlhodobo najnavštevovanejším portálom v online realitnom segmente. Spolu s ďalšími slovenskými realitnými portálmi ako sú Reality.sk, TopReality.sk, Novostavby.sk, Byty.sk a Chaty.sk patrí do portfólia spoločnosti United Classifieds.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame