Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kľúče, bývanie
pixabay.com/ilustračné foto
14. augusta 2018 9:20 Projekty od vRealitách.skSITA

Fiľakovo čoskoro odkúpi bytovku prestavanú z bývalého hotela

Do novej bytovky sa už nasťahovalo prvých 20 rodín.

Nová bytovka vo Fiľakove, ktorá vznikla prestavbou bývalého hotela Sputnik, bude už o niekoľko týždňov vo vlastníctve mesta. Samospráve schválili na jej kúpu zvýhodnenú dotáciu aj bezúročný úver. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa mesta Klaudia Kovácsová, do novej bytovky sa už nasťahovali nájomníci. Vybrala ich komisia zložená zo zástupcov mesta a investora KP Realstav s.r.o., ktorý bytovku zrekonštruoval.

Okrem bytovky pre marginalizované komunity za posledných 18 rokov v meste nepribudol ani jeden bytový dom. Zrekonštruovaná bytovka, známa Fiľakovčanom ako Sputnik, bude o niekoľko týždňov patriť mestu. Zvýhodnenú dotáciu a úver už samospráve odklepli.

„Kúpa bytovky nás bude stáť približne milión eur. Nakoľko sme v jednom z najmenej rozvinutých regiónov, podarilo sa nám získať lepší pomer dotácie a úveru. Konkrétne, bezúročný úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania vo výške 619-tisíc eur a dotáciu od ministerstva dopravy v sume približne 413-tisíc eur na odkúpenie bytovky. K tomu dotáciu ďalších 12-tisíc od ministerstva dopravy na odkúpenie technickej infraštruktúry, ktorú spolufinancujeme sumou päťtisíc eur,“ ozrejmil primátor Fiľakova Attila Agócs. Zmluvu na odkúpenie bytovky od investora by mali podpísať na jeseň tohto roka.

Splátky sú predĺžené na dlhšie obdobie

Ako ďalej primátor pokračoval, pôvodne chcelo mesto splatiť úver za 20 rokov. Splátky majú byť hradené z nájmov podnájomníkov. „Avšak, keď sme to rozrátali, vychádzalo tam dosť vysoké nájomné,“ povedal Agócs s tým, že keďže ide predovšetkým o byty pre mladé rodiny, mesto im vyšlo v ústrety a splátky predĺžilo na 30 rokov. „Tak sa nám podarilo nájmy znížiť na adekvátnu výšku,“ doplnil primátor. Prvých 20 rodín sa do bytovky nasťahovalo pred niekoľkými týždňami.

Nová bytovka na Mládežníckej ulici vznikla v minulom roku po prestavbe chátrajúcej budovy bývalého hotela Sputnik spoločnosťou KP Realstav s.r.o. so sídlom v Lučenci. Samospráva Fiľakova chcela tento bytový dom kúpiť a rozšíriť tak fond mestských nájomných bytov. Zámer odkúpiť objekt s technickou vybavenosťou a pozemkami od lučenskej spoločnosti v hodnote viac ako jeden milión eur schválili poslanci na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva vo Fiľakove v januári.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame