Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Architektúra, stavba, fasáda, budova
pixabay.com/ilustračné foto
19. februára 2019 17:40 Realitný trh od vRealitách.skSITA

Investície do komerčných nehnuteľností na Slovensku by mali byť rekordné

V Európe bol z pohľadu investícií do komerčných nehnuteľností rekordný minulý rok.

Investície do komerčných nehnuteľností v Európe dosiahli minulý rok rekordnú výšku 312 miliárd eur, čo je oproti roku 2017 nárast o 0,3 percenta. Darilo sa aj Slovensku s realitnými investíciami vo výške 825,53 mil. eur, v SR sa však rekord očakáva práve v tomto roku. Informovala o tom v utorok realitno-poradenská spoločnosť CBRE v tlačovej správe.

Medzi krajiny, do ktorých smerovali rekordné hodnoty investícií v realitnom biznise, vlani patrili Francúzsko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko a Španielsko. Posledné dve menované krajiny zaregistrovali dokonca viac ako 50-percentný nárast investícií do tohto segmentu v porovnaní s rokom 2017 (Španielsko 56,9 % a Portugalsko 51,4 %).

Trh v Nemecku rástol

Vysoké hodnoty dosiahli aj investície v Nemecku, najmä v druhej polovici roka. V roku 2018 tam bolo do komerčných nehnuteľností preinvestovaných až 77 miliárd eur, čo je oproti roku 2017 nárast o 5,9 %. Naopak, pokles zaznamenali investície vo Veľkej Británii (-6,5 %), za čo môže podľa CBRE najmä opatrnosť prameniaca z neistoty okolo brexitu. Pozitívne hodnoty zaznamenal len centrálny Londýn, ktorý v porovnaní s rokom 2017 narástol o 10 percent.

Najväčší záujem mali investori v roku 2018 opäť o sektor kancelárskych nehnuteľností, do ktorého naprieč celou Európou preinvestovali až 127 miliárd eur, čo predstavuje medziročný nárast 6 %. Dobre sa darilo oj sektoru priemyselných a logistických nehnuteľností, ktorý však oproti predošlému roku poklesol o 23,5 %, čo predstavuje celkovú hodnotu investícií za rok 2018 na úrovni 33 mld. eur.

Pre investorov bol vlani populárny aj hotelový sektor. Investície do hotelov rekordne rástli až na úroveň 22 mld. eur, podobne úspešný bol aj alternatívny sektor, ktorý ťahali nehnuteľnosti v oblasti zdravotnej starostlivosti (21 mld. eur). Rekordnú hladinu investícií dosiahol v minulom roku aj rezidenčný sektor s hodnotou investícií vo výške 50 mld. eur, čo predstavovalo medziročný nárast o 22,4 %.

Investície do nehnuteľností sú stále atraktívne

„Rok 2018 bol v prípade investícií do komerčných nehnuteľností rekordným rokom. Silná bola najmä kontinentálna Európa. Dôvodom úspechu bol fakt, že nehnuteľnosti zostávajú veľmi atraktívnym segmentom v porovnaní s inými triedami aktív. Významnú úlohu zohrávalo aj rekordne veľké rozpätie medzi výnosmi z dlhopisov a výnosmi z najkvalitnejších kancelárskych budov (v prospech nehnuteľností). Za pozornosť stojí aj nárast segmentu hotelov a zdravotníckych nehnuteľností v celej Európe, za čím stojí snaha investorov diverzifikovať svoje portfóliá, čo im pomáha znižovať investičné riziká,“ uviedol výkonný riaditeľ oddelenia CBRE pre investičné nehnuteľnosti v regióne EMEA Jonathan Hull.

Darilo sa aj realitným investíciám v strednej a východnej Európe. „V roku 2018 dosiahli rekordný objem vo výške 12,6 miliárd eur a viac ako 20 miliárd eur, ak rátame aj Rakúsko a Rusko,“ zhodnotil riaditeľ CBRE pre investície v strednej a východnej Európe Anthony Selman. Veľmi dobré výsledky vlani dosiahol aj slovenský realitný trh. Selman ale očakáva, že slovenský rekord padne až v tomto roku. „Kým vlani na Slovensku dosiahli realitné transakcie úroveň viac ako 800 miliónov eur (presne 825,53 mil. eur), tento rok očakávame až jednu miliardu eur,“ predpokladá Selman. Veľmi silným sektorom v realitnom biznise u nás bol najmä retail, čiže nehnuteľnosti pre maloobchod.

CBRE Group so sídlom v Los Angeles je svetovou poradenskou spoločnosťou v oblasti realitných služieb a investícií. Pre CBRE na Slovensku pracuje viac ako 200 zamestnancov v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici. CBRE poskytuje strategické poradenstvo a realizáciu predaja a prenájmu všetkých typov nehnuteľností, služby pre firmy, oceňovanie nehnuteľností, developerské služby, investičné poradenstvo, výskum a spravuje 23 komerčných a kancelárskych objektov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame