Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Schody, kancelárie, budova
pixabay.com/ilustračné foto
30. apríla 2019 9:21 Realitný trh od vRealitách.skSITA

Investície do komerčných nehnuteľností vlani na Slovensku vzrástli

V minulom roku investície do komerčných nehnuteľností dosiahli 826 mil. eur, pričom v roku 2017 išlo o sumu 522 mil. eur.

Investície do komerčných nehnuteľností vlani na Slovensku vzrástli. Ako na stretnutí s novinármi informovali analytici realitno-poradenskej spoločnosti CBRE, v minulom roku dosiahli tieto investície výšku 826 mil. eur, pričom v roku 2017 išlo o sumu 522 mil. eur. Analytici CBRE pripomenuli, že bankové inštitúcie na Slovensku i v celej strednej Európe ponúkajú naďalej investorom zaujímavé podmienky pre získanie investičných úverov do nehnuteľností.

„Na rekordných úrovniach sa pohybujú aj ceny nehnuteľností v krajinách strednej Európy. Výnosy komerčných nehnuteľností sú však u nás o 2 až 4 % vyššie ako v západnej časti Európy, čo nám pridáva na vyššej atraktivite medzi investormi,“ uviedol riaditeľ oddelenia CBRE pre dlhové a štruktúrované financovanie Juraj Bielik. Zároveň poukázal na to, že investičné nehnuteľnosti na najatraktívnejších trhoch stredoeurópskeho regiónu, teda v Poľsku a Českej republike, sú už takmer vypredané a globálny kapitál musí objavovať aj historicky menej prebádané trhy, ktoré boli v minulosti považované za viac rizikové. „Dopyt po kvalitných komerčných nehnuteľnostiach stále prevyšuje ponuku, a to spôsobuje kontinuálny pokles výnosov z investícií do nich a zároveň tlačí na rast cien nehnuteľností,“ upozornil Bielik.

Investície medziročne stúpli

V Poľsku, Česku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku boli investície do komerčných nehnuteľností v roku 2018 v hodnote 12,7 mld. eur. Aj tu ide o nárast, keďže v roku 2017 dosiahli výšku 11,4 mld. eur. CBRE tvrdí, že banky vnímajú súčasnú ekonomickú situáciu v regióne stále veľmi pozitívne a globálne ukazovatele zadlženosti a potenciálnych rizík v jednotlivých krajinách strednej Európy sa stále pohybujú na zdravých úrovniach. Podľa konzultanta CBRE Stanislava Čarnogurského je pomer riziko – výnos – likvidita na Slovensku pre investorov jeden z najatraktívnejších v celom stredoeurópskom regióne. “Stredná Európa, a teda aj Slovensko, ponúkajú rovnako kvalitné investičné produkty ako západná Európa, rozdiel je však v likvidite trhu. Znamená to, že investori u nás musia byť pripravení na dlhšiu dobu kúpy alebo predaja investičnej nehnuteľnosti,“ dodal.

CBRE Group so sídlom v Los Angeles je svetovo najväčšou poradenskou spoločnosťou v oblasti realitných služieb a investícií. Pre CBRE na Slovensku pracuje viac ako 200 zamestnancov v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici. Spoločnosť poskytuje strategické poradenstvo a realizáciu predaja a prenájmu všetkých typov nehnuteľností, služby pre firmy, oceňovanie nehnuteľností, developerské služby, investičné poradenstvo, výskum. Spravuje 23 komerčných a kancelárskych objektov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame