Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Architektúra, stavba, fasáda, budova
pixabay.com/ilustračné foto
16. augusta 2018 13:21 Realitný trh od vRealitách.skSITA

Investície do komerčných nehnuteľností stúpli v prvom polroku o 4 %

Najviac sa v prvom polroku 2018 darilo v medziročnom porovnaní investíciám v Poľsku, najmenej v Maďarsku a Česku.

Investičné toky v regióne SVE-6 (Česká republika, Slovensko, Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko, Poľsko) na trhu komerčných nehnuteľností vzrástli v prvom polroku 2018 medziročne o 4 %, čo mierne prevyšuje tempo rekordného roka 2017. Hybnou silou trhu v prvej polovici roka boli objemy transakcií v Poľsku.

Slovensko zaznamenalo oživenie transakcií, na rozdiel od Maďarska a Česka. Konštatovala to vo štvrtok v tlačovej správe konzultačná spoločnosť Colliers International, zaoberajúca sa realitnými službami.

Trend z minulých rokov pokračuje

V správe Colliers International sa ďalej uvádza, že celkovo 26 % investovaných peňazí pochádzalo v danom období z domácich alebo regionálnych cezhraničných zdrojov z krajín strednej a východnej Európy. Americké, britské a západoeurópske fondy boli v prvom polroku 2018 čistí predávajúci komerčných nehnuteľností v strednej a východnej Európe. Táto situácia podľa Colliers International opakovala trend pozorovaný v rokoch 2016 a 2017.

Poľské objemy, ktoré predstavovali 58 % celkovej hodnoty v krajinách strednej a východnej Európy, boli hybnou silou v prvej polovici roka, a to v dôsledku pokračujúcej silnej výkonnosti danej ekonomiky. Slovensko zaznamenalo podľa Colliers tento rok oživenie, zatiaľ čo Maďarsko a Česko evidovali oveľa pomalšie toky ako pred rokom. Z hľadiska segmentov trhu sa investičná aktivita na trhu s kancelárskymi priestormi, medziročne zvýšená o 51 %, bezmála dorovnala maloobchodu.

Tlak na výnosy bude pokračovať len v niektorých oblastiach

„Stláčanie výnosov, ktoré sme zaznamenali v rokoch 2016-17, sa v prvej polovici roku 2018 výrazne spomalilo, pričom sme zaznamenali len priblíženie najvyššie dosahovaných výnosov v Prahe a vo Varšave. V nasledujúcich 12 mesiacoch očakávame ďalší tlak na výnosy len v kancelárskych/priemyselných odvetviach v Budapešti a Bukurešti. Pri pohľade na fundamenty predpokladáme nárast v 6 z 12 kľúčových mier neobsadenosti v segmente kancelárii a priemysle v hlavných mestách, ktoré nastanú po niekoľkých štvrťrokoch poklesu miery neobsadenosti v celom regióne,“ komentoval výsledky špecialista prieskumu pre región SVE-6 v Colliers International Mark Robinson.

Colliers International Group Inc. je globálna spoločnosť ponúkajúca poradenské služby v oblasti komerčných nehnuteľností a investičného manažmentu. Pôsobí v 69 krajinách sveta a zamestnáva viac ako 13 000 odborníkov. Colliers je najrýchlejšie rastúcou verejne obchodovanou globálnou spoločnosťou, ktorá sa zaoberá realitnými službami a investičným manažmentom s tržbami za rok 2017 vo výške 2,3 miliardy dolárov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame