Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf, ceny, peniaze
pixabay.com/ilustračný obrázok
21. januára 2019 12:58 Ostatné od vRealitách.skSITA

Na slovenskom trhu akvizícii hral vlani dôležitú úlohu aj trh nehnuteľností

Najväčší počet obchodov sa vlani na Slovensku uzatvoril na trhu s nehnuteľnosťami, v priemyselnej výrobe a v oblasti telekomunikácií a IT biznisu.

Trh akvizícii zaznamenal v minulom roku na Slovensku nárast. Najnovšia správa o fúziách a akvizíciách CMS Emerging Europe M&A zverejnená v spolupráci s EMIS ukazuje, že Slovensko zaznamenalo vlani 54 transakcií s celkovou hodnotou 350 mil. eur, pričom očakávaná nezverejnená hodnota týchto obchodov presiahla až 1,8 mld. eur. Petra Čorba Stark, Counsel v tíme Corporate M&A advokátskej kancelárie CMS, uviedla, že na Slovensku sa medziročne zvýšil tak počet transakcií, ako aj objem očakávanej nezverejnenej hodnoty obchodov.

Galéria Mlyny v Nitre zmenila majiteľa

Najväčší počet obchodov sa vlani na Slovensku uzatvoril na trhu s nehnuteľnosťami, v priemyselnej výrobe a v oblasti telekomunikácií a IT biznisu. Novým majiteľom nákupného centra Galéria Mlyny v Nitre sa stal investor z Južnej Afriky, pričom hodnota transakcie presiahla 120 mil. eur. Druhým najvýznamnejším obchodom bol vlani na Slovensku nákup polovičného podielu v Tatravagónke Poprad spoločnosťou Budamar Logistics. Prvú trojku uzatvára predaj všetkých aktivít holandskej finančnej skupiny Aegon svojmu konkurentovi, spoločnosti NN Group.

Celý región strednej a východnej Európy mal rekordný rok vo fúziách a akvizíciách. V roku 2018 vzrástla celková hodnota cezhraničných transakcií v regióne o 20,1 % a dosiahla hodnotu 53,4 mld. eur. Vzhľadom na určitú neistotu vývoja globálneho obchodu a rastu je podľa štúdie pre rok 2019 otázne, či sa vo všeobecnosti aktivity v oblasti fúzií a akvizícii dokážu udržať na aktuálnych číslach. Príležitosť na udržanie aktivít majú trhy v krajinách strednej a východnej Európy, ktoré predstihli západnú Európu, USA i Japonsko. V tomto regióne sa vytvorili podmienky, vďaka ktorým môžu investori v regióne pristupovať k príležitostiam s dôverou, uvádza štúdia.

Dynamika trhu sa môže udržať

Najväčšou hrozbou pokračujúceho rastu a zdravého vývoja na trhu fúzií a akvizícií v krajinách strednej a východnej Európy je to, čo sa deje mimo jej hraníc. Za predpokladu, že svetová ekonomika bude pokračovať v pozitívnom smerovaní a trhy regiónu opäť zaznamenajú silný rast, budú môcť investori pokračovať vo svojich aktivitách v oblasti fúzií a akvizícií. Trh si tak môže podľa štúdie zachovať svoju dynamiku aj v ďalšom roku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame