Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
BRATISLAVA
Pohľad na mestskú časť Bratislava-Ružžinov z nákupného centra Central. Bratislava, 11. júl 2018. Foto: SITA/Diana Černáková
2. novembra 2018 14:55 Realitný trh od vRealitách.skSITA

NBS: Medziročný rast cien bývania sa spomalil na 4 %

Ceny bývania oproti predchádzajúcemu štvrťroku vzrástli len o 0,1 %.

Rast priemernej ceny bytov aj domov bol na Slovensku v treťom štvrťroku 2018 v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom minimálny, narástol len o sedem, resp. o osem eur za meter štvorcový. Ceny bývania oproti predchádzajúcemu štvrťroku vzrástli len o 0,1 %, čo sa prejavilo na spomalení medziročného rastu zo 4,5 % na 4,0 %. Priemerná cena bývania tak vzrástla na Slovensku v treťom kvartáli v porovnaní s predchádzajúcim na hodnotu 1 433 eur za meter štvorcový. Informovala o tom v piatok Národná banka Slovenska (NBS) v tlačovej správe.

Pomalší medziročný rast priemernej ceny bývania je podľa NBS výsledkom spomaleného medziročného rastu cien bytov z 8,2 % na 7,6 % aj pri rýchlejšom medziročnom raste priemernej ceny domov z 2,2 % na 3,8 %. K zrýchleniu rastu priemernej ceny domov na ročnej báze prispel podľa NBS do určitej miery aj bázický efekt poklesu priemernej ceny domov v treťom štvrťroku 2017.

V samotnom treťom štvrťroku ceny medziročne rástli takmer o 8 %

V treťom kvartáli sa zvýšila priemerná cena bytov o 7 eur za meter štvorcový na 1 727 eur za meter štvorcový, čo znamená rast medzi štvrťrokmi o 0,4 % a na medziročnej báze o 7,6 %. Medzi štvrťrokmi sa najviac zvýšila priemerná ponuková cena päťizbových bytov (o 5,3 %), najmenej sa zvýšila priemerná cena dvojizbových bytov (o 0,6 %) a priemerná cena štvorizbových bytov poklesla o 2,7 %. Priemerná cena rodinných domov v treťom štvrťroku tohto roka vzrástla o 8 eur za meter štvorcový na 1 165 eur za meter štvorcový, t. j. o 0,7 % medzi štvrťrokmi a o 3,8 % na medziročnej báze. Priemerná cena štandardných rodinných domov aj relatívne málo obchodovaných priestrannejších rodinných víl rástli podľa NBS podobne.

Vývoj priemernej ceny bývania je v jednotlivých krajoch už tradične podľa centrálnej banky SR pomerne diferencovaný. V treťom kvartáli došlo v Bratislavskom kraji po roku opäť k poklesu priemernej ceny bývania v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom (o 31 eur za meter štvorcový). Medzi štvrťrokmi mierne poklesla priemerná cena bývania aj v Banskobystrickom kraji (o 18 eur za meter štvorcový), v absolútnom vyjadrení sa najvýraznejšie zvýšila priemerná cena bývania oproti predchádzajúcemu štvrťroku v Trnavskom kraji (o 53 eur za meter štvorcový) a najmenej v Prešovskom kraji (o 3 eurá za meter štvorcový).

Pokles cien vykázal len Prešovský kraj

Medziročne priemerná cena bývania vzrástla takmer vo všetkých slovenských regiónoch. Len v Banskobystrickom kraji bola priemerná cena bývania rovnaká ako pred rokom a v Prešovskom kraji došlo k jej poklesu o takmer percento. Relatívne najlepšia situácia z pohľadu ponuky bývania je v porovnaní s ostatnými krajmi podľa NBS v Bratislavskom a v Trnavskom kraji, kde sa v posledných troch rokoch začalo stavať aj dokončilo najviac bytov.

 

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame