Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kancelárie, budova, stôl
pixabay.com/ilustračné foto
3. februára 2019 15:31 Realitný trh od vRealitách.skSITA

Ponuka kancelárií v Bratislave dosiahla takmer 1,8 milióna metrov štvorcových

V poslednom kvartáli vlaňajška boli v Bratislave dokončené kancelárske projekty Twin City Tower a Landererova 12, spoločne priniesli na trh takmer 54 tisíc metrov štvorcových.

V štvrtom kvartáli minulého roka dosiahla celková ponuka kancelárskych priestorov v Bratislave takmer 1,8 milióna metrov štvorcových. Až 61 % z tejto ponuky tvoria kancelárske priestory v štandarde A a 39 % kancelárske priestory v štandarde B. Vyplýva to zo správy o kancelárskom trhu od Bratislava Research Forum (BRF), združenia realitných poradenských spoločností Cushman & Wakefield, CBRE, Colliers International a JLL.

Transakcie, ktoré boli uzatvorené počas štvrtého kvartálu 2018, dosiahli celkovú výmeru vyše 71 tis. metrov štvorcových, čo v porovnaní s tretím kvartálom 2018 predstavuje 154-percentný nárast. Nové nájmy v tomto kvartáli predstavovali 19 % všetkých transakcií, predprenájmy tvorili 8 %, prerokovanie nájmov predstavovalo 56 % všetkých transakcií a 17-percentný podiel patril expanziám.

Najväčšia transakcia zahŕňala viac ako 10 tisíc metrov štvorcových

Najväčšia zaznamenaná transakcia (prerokovanie súčasného nájmu) na trhu prenájmu kancelárskych priestorov bola vo výmere 10 147 metrov štvorcových. Okrem tejto transakcie bolo zaznamenaných ešte ďalších štrnásť väčších transakcií, ktoré presiahli výmeru tisíc metrov štvorcových. Na trhu dominovali transakcie spoločností zo sektora IT (33 %) nasledované firmami z oblasti finančných služieb, bankovníctva a poisťovníctva (23 %).

V poslednom kvartáli vlaňajška boli v Bratislave dokončené kancelárske projekty Twin City Tower a Landererova 12, ktoré spoločne priniesli na trh takmer 54 tis. metrov štvorcových moderných kancelárskych priestorov. V prvom kvartáli 2019 očakáva BRF dokončenie projektu Pressburg Tower, ktorý prinesie viac ako 16 tis. metrov štvorcových kancelárskych priestorov. V rámci celkovej ponuky kancelárskych priestorov má 32 budov (v celkovej výmere viac ako 621 tis. metrov štvorcových alebo 35 % z celkového objemu) jeden z certifikátov zelenej budovy/trvalo udržateľnej budovy – buď certifikáciu LEED alebo BREEAM.

Miera neobsadenosti sa zvýšila

Miera neobsadenosti sa v štvrtom kvartáli roka 2018 zvýšila na 5,99 % z pôvodných 5,14 % v predošlom kvartáli. Najnižšia miera neobsadenosti bola zaznamenaná v Bratislave III (2,23 %), nasledovaná Bratislavou I (4,88 %), Bratislavou II (6,82 %) a Bratislavou V (8,48 %). Najvyššia miera neobsadenosti je v časti Bratislava IV, kde je na úrovni 11,63 %. Prime rent (najvyššie dosahované nájomné v nových budovách s najlepšou kvalitou – pozn. red.) ostal na nezmenenej úrovni 17 eur za meter štvorcový na mesiac.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame