Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dokumenty, kalkulačka, prepočet
pixabay.com/ilustračné foto
14. septembra 2018 8:19 Legislatíva od vRealitách.skSITA

Poslanci schválili novelu zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov

Zmeny v zákone by mali najmä zjednodušiť a sprehľadniť právnu úpravu rozhodovania vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ako aj odstrániť niektoré problémy súvisiace so správou bytového domu.

Novela zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorú vo štvrtok schválila Národná rada SR, by mala najmä zjednodušiť a sprehľadniť právnu úpravu rozhodovania vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zároveň má odstrániť niektoré problémy súvisiace so správou bytového domu obomi zákonnými formami, teda správcom a spoločenstvom vlastníkov. Zmeny v zákone nadobudnú účinnosť 1. novembra 2018. Národná rada SR ešte v júni preložila hlasovanie o tomto bode v druhom čítaní na septembrovú schôdzu.

Súčasné znenie dotknutých častí zákona je podľa predkladateľov novely – poslanca Petra Antala a exposlankyne Edity Pfundtner (obaja Most-Híd) do veľkej miery nesystematické a neprehľadné, čo spôsobuje mnohé výkladové nejasnosti a praktické komplikácie sťažujúce alebo brániace riadnemu fungovaniu správy domu. V pôvodnom návrhu novely boli uvedené ako spoločné časti domu balkóny, lodžie a terasy, no po kritike verejnosti bol tento bod podľa spoločnej správy výborov vypustený.

Balkóny ako spoločná časť domu

Balkóny, lodžie a terasy sú totiž podľa spoločnej správy prvkami vonkajšej konštrukcie obvodových múrov, resp. strechy domu a tie už pre svoje technické riešenie a funkciu musia byť spoločnými časťami domu. Terasy by sa nemali zarátavať do podlahovej plochy bytu v prípade terás, ktoré sú zároveň spoločnou časťou domu, napríklad ako strecha bytového alebo nebytového priestoru na nižšom podlaží domu.

Novela by mala zabezpečiť jednoznačnejšiu, systematickejšiu a prehľadnejšiu úpravu prijímania rozhodnutí vlastníkmi. Zároveň má spresniť viacero súčasných zákonných ustanovení a zaviesť mechanizmy pre zvýšenú informovanosť vlastníkov bytov a nebytových priestorov o veciach týkajúcich sa správy domu. Taktiež by mala priniesť účinnejšie opatrenia na zvýšenie kontroly orgánov spoločenstva alebo správcu domov, pričom by mala zaviesť aj niektoré nové práva a povinnosti týchto subjektov. Súčasný zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov z roku 1993 bol doteraz novelizovaný sedemnásťkrát.

Vlastník zmluvu o spoločenstve nemôže vypovedať

Zmluva o spoločenstve sa bude uzatvárať v písomnej forme na neurčitú dobu, pričom sa schvaľuje rozhodnutím vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zmluvu o spoločenstve podpisuje osoba zvolená za predsedu a iná osoba poverená vlastníkmi bytov a nebytových priestorov. Predseda spoločenstva je povinný schválenú zmluvu o spoločenstve a pri jej zmene úplné znenie zmluvy o spoločenstve doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome do tridsať dní od jej schválenia vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome. Zmluvu o spoločenstve nemôže vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome vypovedať.

Schôdza vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome by mala byť zvolaná podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Plán opráv na nasledujúci rok bude potrebné predložiť do 30. novembra bežného roka, pričom má zohľadniť najmä opotrebenie materiálu a stav spoločných častí domu a spoločných zariadení domu. Zároveň má navrhnúť výšku tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv na kalendárny rok.

Správcovia a spoločenstvá do 30. júna 2019 zaevidujú rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome prijaté pred 1. novembrom 2018 a zahrnú do zoznamu a dokumentácie súdnych konaní aj konania týkajúce sa domu začaté pred 1. novembrom 2018.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies