Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Architektúra, stavba, fasáda, budova
pixabay.com/ilustračné foto
12. novembra 2018 10:22 Realitný trh od vRealitách.skSITA

Príprava developerského projektu trvá najčastejšie viac než tri roky


Ako vyplýva z analýzy slovenského stavebníctva od spoločnosti CEEC Research, za hlavnú príčinu tohto stavu developerské firmy považujú príliš silné oprávnenia záujmových spolkov a aktivistov.

Príprava developerského projektu, od ideového zámeru až po získanie stavebného povolenia, trvá najčastejšie viac než tri roky, a to v 40 % prípadov. Od jedného do dvoch rokov sa čas prípravy pohybuje pri 33 % a od dvoch do troch rokov pri 27 % týchto projektov. Vyplýva to z analýzy slovenského stavebníctva v treťom štvrťroku tohto roka od spoločnosti CEEC Research.

Za hlavnú príčinu tohto stavu developerské firmy považujú príliš silné oprávnenia záujmových spolkov a aktivistov (93 %), duplicitu niektorých úkonov a postupov v rámci územného konania a stavebného konania (79 %) a chýbajúce záväzné časové rámce, v ktorých by stavebný úrad musel rozhodnúť, resp. vydať stavebné povolenie (71 %). Naopak, najmenej situáciu ovplyvňuje komplikovaný a nepružný prístup bánk a iných poskytovateľov externého financovania (14 %).

Vyjadrenie od stavebného úradu pri podaní žiadosti o stavebné povolenie dostávajú developerské firmy najčastejšie v období 31 až 60 dní (39 % prípadov), prípadne po viac ako 90 dňoch (31 %). V prípade vyjadrenia od bratislavského magistrátu je táto lehota v drvivej väčšine prípadov (83 %) dlhšia než 90 dní.

Povoľovací proces by mal byť efektívnejší

„Privítali by sme transparentnejší a efektívnejší povoľovací proces v jasných časových lehotách, keďže súčasná právna úprava vôbec nerieši postup pre prípad nekonania, čím sa blokuje proces začiatku niektorých konaní,“ uviedol managing director pre Slovensko v spoločnosti Penta Real Estate Juraj Nevolník. „Takmer vždy pred koncom zákonnej lehoty, obyčajne tridsať dní, niektoré inštitúcie štátnej správy ani nezaujíma, čo je v žiadosti napísané a odpovedajú sporadicky a nedostatočne, alebo zabudnú dokumentáciu vrátiť,“ upozornil konateľ spoločnosti HHarchitekt Mikuláš Hladký.

Územné plány miest a obcí pri realizácii developerských projektov podľa analýzy najviac zohľadňujú ochranu kultúrneho dedičstva. Ďalej sú zamerané na ochranu životného prostredia a funkčné usporiadanie využívaného územia, najmenej zohľadňujú plochy pre asanáciu a chránené časti krajiny. Bratislavský územný plán najviac podporuje realizáciu bytovej výstavby, potom dobudovanie mestských komunikačných systémov a revitalizáciu športovo-rekreačných priestorov v prírodnom prostredí Malých Karpát, ako aj budovanie nových, najmä vo väzbe na Dunaj. Najmenej zohľadňuje dobudovanie centier mestských častí.

Pomohol by aj nový generel dopravy

S názorom, že naplánovaná výstavba v Bratislave a iných krajských mestách nereaguje na súčasný stav a že neexistuje regulácia výstavby, súhlasí 75 % účastníkov prieskumu spomedzi developerov. V územnom pláne hlavného mesta by uvítali v rámci zmien pre jeho ďalší rozvoj najmä dobudovanie dopravnej infraštruktúry a nový generel dopravy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame