Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zákon, spravodlivosť
pixabay.com/ilustračné foto
5. júla 2018 12:02 Legislatíva od vRealitách.skSITA

Rezort financií navrhuje zmeny vo vratkách DPH za byty a domy

Aplikačná prax si podľa ministerstva financií vyžaduje upraviť existujúce pravidlá tak, aby sa zabránilo zneužívaniu uplatňovania odpočtov dane pri dodaní a nájme nehnuteľností určených na bývanie.

Uplatňovanie dane z pridanej hodnoty (DPH) pri nehnuteľnostiach určených na bývanie by sa malo zmeniť. Predpokladá to návrh novely zákona o DPH z dielne ministerstva financií, ktorý sa nachádza v pripomienkovom konaní. Podľa rezortu financií si totiž aplikačná prax vyžaduje potrebu upraviť existujúce pravidlá tak, aby sa zabránilo zneužívaniu uplatňovania odpočtov dane pri dodaní a nájme takýchto nehnuteľností.

Po novom by tak platiteľ dane pri dodaní bytu, rodinného domu či bytového apartmánu oslobodeného od dane nemohol využiť možnosť jeho zdanenia. „Cieľom tohto návrhu je zabrániť zneužívaniu odpočtov dane na získanie neoprávnených ekonomických výhod spočívajúcich najmä v uplatnení si plného nároku na odpočet DPH pri nadobudnutí týchto nehnuteľností a následnom podhodnotení kúpnej ceny týchto nehnuteľností určených na bývanie po uplynutí 5 rokov od kolaudácie nehnuteľnosti,“ odôvodňuje návrh ministerstvo financií.

V prípade predaja nehnuteľnosti určenej na bývanie po uplynutí piatich rokov a pred koncom obdobia na úpravu odpočítanej DPH, ktoré je 20 rokov, má byť platiteľ dane povinný upraviť DPH odpočítanú z nadobudnutia nehnuteľnosti a rozdiel v dani vrátiť do štátneho rozpočtu.

Podobne aj pri prenájme

Podobný postup rezort financií navrhuje aj pri prenájme nehnuteľnosti, ktorá je určená na bývanie. „Bez ohľadu na postavenie príjemcu, teda nájomcu, bude platiteľ dane vždy povinný uplatniť oslobodenie od dane pri nájomnom, ak bude táto určená na bývanie,“ píše sa v návrhu s tým, že táto zmena by sa týkala len tých nájomných zmluvných vzťahov, ktoré boli uzavreté po nadobudnutí účinnosti zákona. Tá sa navrhuje od 1. januára 2018.

Ak sa navrhované zmeny pretavia aj do finálneho znenia novely, môžu podľa daňového poradcu a partnera poradenskej spoločnosti Accace Petra Pašeka spôsobiť výraznú aktivitu na trhu s nehnuteľnosťami do konca tohto roka. „Určitá skupina platiteľov dane sa bude snažiť odpredať nehnuteľnosti určené na bývanie, u ktorých by im hrozil predaj v režime oslobodenia od dane. Dôvodom je existencia rizika povinnosti vrátenia časti už odpočítanej dane pri obstaraní takejto nehnuteľnosti,“ uviedol Pašek.

Návrh novely zákona o DPH okrem toho reaguje aj na potrebu prebrať európske pravidlá do našej legislatívy. Zmeny sa týkajú uplatňovania DPH pri poskytovaní služieb a predaji tovaru na diaľku, súčasne sa zavádzajú aj obratové limity pre zdaniteľné osoby umiestnené iba v jednom členskom štáte únie, ktoré poskytujú elektronické služby aj v iných členských štátoch. Navrhuje sa tiež zrušiť zábezpeka pri registrácii rizikových zdaniteľných osôb za platiteľov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame