Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kľúče, bývanie
pixabay.com/ilustračné foto
15. marca 2019 11:39 Projekty od vRealitách.skSITA

V Dobšinej odovzdali nájomcom vyše stovku bytov nižšieho štandardu

Na vybudovanie nájomných bytov prispelo Ministerstvo dopravy a výstavby, ako aj Štátny fond rozvoja bývania.

Vyše sto nájomných bytov nižšieho štandardu pribudlo v meste Dobšiná. Svoj nový domov v nich zatiaľ našlo 101 rodín. Mestu v okrese Rožňava, ktorý patrí medzi najmenej rozvinuté, má investícia pomôcť čiastočne vyriešiť bytovú otázku svojich obyvateľov a tiež zabrániť odchodu mladých ľudí.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR Karolína Ducká, investícia sa zrealizovala vďaka podpore rezortu a Štátneho fondu rozvoja bývania.

„Naše ministerstvo prispelo dotáciou takmer 2,3 milióna eur, čo predstavovalo 85 percent z oprávnených nákladov na stavbu a podiel dotácie bol zvýšený o 10 percent oproti dotáciám pre mestá a obce v rozvinutejších oblastiach. Ďalšími 405-tisíc eurami na dofinancovanie nákladov stavby prispel Štátny fond rozvoja bývania,“ konkretizoval minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek.

Prví nájomcovia dostali byty už vlani

Mesto Dobšiná stavalo nájomné byty nižšieho štandardu od roku 2017. Prví obyvatelia sa do týchto bytov začali sťahovať v júni minulého roka. Dnes obývajú dva bytové domy vyše štyri stovky obyvateľov a ich počet sa ešte zvýši. „Výber nájomcov sme presne špecifikovali vo všeobecne záväznom nariadení mesta na základe viacerých kritérií. Rozhodoval napríklad počet členov v domácnosti, schopnosť nájomcov platiť nájomné či naliehavosť riešenia bývania,“ vysvetlil primátor Dobšinej Ján Slovák.

Dodal, že z ďalšej dotácie rezortu dopravy vo výške 42 330 eur pripojili bytové domy na vodovod a kanalizáciu. Táto dotácia predstavovala 62 percent z celkovej investície, zvyšných 26 415 eur doplatili z mestského rozpočtu. „Som rád, že mesto bolo aktívne pri zabezpečovaní bývania svojim obyvateľom. Dal by som ho za príklad aj ostatným samosprávam,“ dodal Ersék.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR bude aj v roku 2019 poskytovať dotácie na obstarávanie nájomných bytov mestám a obciam. V kapitole rezortu je na tento rok vyčlenená čiastka 40 miliónov eur na poskytovanie dotácií a príspevkov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame