Budovy vyhrievané ľudským teplom: Inovatívny prístup k udržateľnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Budovy vyhrievané ľudským teplom: Inovatívny prístup k udržateľnosti
Preplnené metro môže slúžiť ako zdroj energie pre susednú budovu. Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V súčasnej dobe, keď sa celý svet zameriava na ekologické riešenia a udržateľný rozvoj, sa objavuje nový trend v oblasti výstavby a energetiky: budovy vyhrievané ľudským teplom. Od dusných staníc metra v Paríži až po nákupné centrá v USA, tento koncept predstavuje inovatívny prístup k využívaniu energie.

Pôsobivý príklad z Paríža

V srdci Paríža, na Rue de Beaubourg, stojí sedemposchodová budova, ktorá čerpá teplo z neďalekej stanice metra už od roku 2015. Systém, navrhnutý spoločnosťou Paris Habitat, využíva teplý vzduch z metra na vykurovanie 20 bytov a obchodných priestorov v budove. Vďaka tomuto systému je zabezpečených až 35 % tepla potrebného pre budovu, čím sa znižuje potreba spaľovania fosílnych palív. „Teplota vzduchu vo vnútri tunela metra je približne o 10 C vyššia ako vonku. Toto teplo pochádza hlavne z ľudských tiel pohybujúcich sa po stanici a z tepla generovaného vlakmi,“ hovorí Genevieve Littotová, klimatická a energetická expertka spoločnosti na výstavbu sociálneho bývania Paris Habitat, ktorá navrhla systém extrakcie tepla. „Schodisko spája suterén budovy s tunelom metra,“ hovorí Littotová. „Inštalácia odoberá teplý vzduch z tunela metra cez existujúci priechod, pretože teplý vzduch prechádza cez výmenník tepla na výrobu teplej vody, ktorá sa používa na vykurovanie priestorov,“ vysvetľuje expertka.

Ľudské teplo pomáha znížiť emisie

Budovy a stavebníctvo sa podieľajú na viac ako jednej tretine svetovej spotreby energie a takmer 40 % emisií uhlíka. Využitie ľudského tepla preto predstavuje obrovský potenciál v znížení emisií. Parížsky projekt však nie je jediný a podobné inovatívne riešenia sa objavujú po celom svete.

Napríklad vo Švédsku, kde systém diaľkového vykurovania využíva aj telesné teplo zo štokholmskej hlavnej stanice. Budovou denne prešlo približne 250 000 ľudí. Teplo pochádzajúce z tohto davu sa používa na vykurovanie neďalekej 17-poschodovej budovy s názvom Kungsbrohuset, čo pomáha znížiť spotrebu energie budovy až o 10 %.

Na chladenie ventilácie v Kungsbrohuset a na štokholmskej hlavnej stanici berieme morskú vodu,“ hovorí Roger Björk, technický manažér spoločnosti Folksam, ktorá vlastní spoločnosť Kungsbrohuset. „Keď sa voda vráti, je dosť horúca (zohriata telesným teplom). Potom vodu recyklujeme na výrobu tepla v našom systéme diaľkového vykurovania.“

Systém diaľkového vykurovania využíva okrem telesného tepla množstvo ďalších trvalo udržateľných zdrojov vrátane geotermálneho tepla, spaľovania nerafinovanej biomasy – odpadového dreva, slamy, lesných zvyškov a pod. – a prebytočného tepla z priemyselných budov. Toto teplo sa potom distribuuje do domácností a budov po celej krajine podzemným potrubím.

Podobný systém vykurovania využíva aj priekopnícke nákupné centrum v Minnesote v USA, kde budovu čiastočne pomáha vyhrievať stotisíc jej priemerných denných návštevníkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať