Projektanti počítajú v tomto roku s miernym rastom trhu, najmä pokiaľ ide o pozemné stavby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Projektant

Trh projektových prác by mal v tomto roku vzrásť priemerne o 0,6 %. Projektanti pozemných stavieb očakávajú nárast v tomto roku o 1,2 % a v budúcom roku o ďalších 3,5 %.

Podľa polročnej štúdie slovenského stavebníctva, ktorú pripravila analytická spoločnosť CEEC Research, s.r.o., projektanti inžinierskych stavieb, naopak, očakávajú v tomto roku prepad trhu o 1,1 % a v nasledujúcom roku rast o 1,2 %. Projektové spoločnosti majú podľa štúdie v súčasnosti vyťažené svoje kapacity na 87 %, v druhom polroku predpokladajú ich rovnaké využitie.

Recesia sa bude ešte prehlbovať

„Trh projektových prác na Slovensku je v recesii,“ potvrdil predseda správnej rady združenia odborníkov na koľajovú dopravu PSKD Slavomír Podmanický. Za posledné dva roky podľa neho nebola vyhlásená žiadna väčšia súťaž na projektovú prípravu modernizácie, alebo novostavby v oblasti železničnej dopravnej infraštruktúry.

„Nie je na tom lepšie ani oblasť cestnej infraštruktúry, ak do toho nerátame tendre na havarijné stavy mostov, oporných múrov, ciest a podobne. V štátnom rozpočte na rok 2022 vláda opäť nepočíta s významnejším financovaním prípravy verejných zákaziek, najmä stavieb dopravnej infraštruktúry,“ upozornil Podmanický s tým, že recesia na trhu projektových prác na verejných zákazkách sa tak bude ďalej prehlbovať, a to už tretí rok v rade.

Cítiť je aj vplyv rastúcich cien

Po nedávnom prijatí novej stavebnej legislatívy v podobe zákonov o územnom plánovaní a výstavbe čakajú zmeny a výzvy aj na stavebných inžinierov. Podobne ako stavbári pociťujú tiež vplyv rastúcich cien v odvetví a na realizáciu zákaziek. O postavení a zodpovednosti projektantov vo výstavbe diskutovali odborníci v piatok v rámci Inžinierskeho dňa.

Slovenská komora stavebných inžinierov (SKSI) pripravila medzinárodné stretnutie v Pezinku aj v súvislosti s 30. výročím obnovenia svojej činnosti na základe zákona o autorizovaných architektoch a stavebných inžinieroch z roku 1992.

„Naša komora vedie evidenciu vyše 27 700 oprávnených osôb, z toho viac ako 4 800 autorizovaných stavebných inžinierov – projektantov, odborníkov z realizačnej a dozornej činnosti v stavebníctve na Slovensku a viac ako 1 300 dobrovoľných členov,“ priblížil predseda SKSI Vladimír Benko.

Okrem autorizácie vykonávajú aj skúšky odbornej spôsobilosti pre energetickú certifikáciu budov a pre výkon činnosti stavbyvedúceho a stavebného dozoru.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimír Benko
Firmy a inštitúcie CEEC ResearchSKSI Slovenská komora stavebných inžinierov