Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Budova, kancelárie, fasáda
pixabay.com/ilustračné foto
4. februára 2019 15:28 Realitný trh od vRealitách.skSITA

Výkony realitných trhov dosiahli vlani v regióne strednej a východnej Európy 13,8 mld. eur

Vlani tak zaznamenali medziročný nárast o 5 %.

Výkony realitných trhov v krajinách strednej a východnej Európy – Česko, Slovensko, Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko a Poľsko (CEE-6) dosiahli vlani rekordný objem 13,8 mld. eur a medziročný nárast o 5 %. Výnosy v minulom roku pokračovali smerom nadol len v segmente kancelárskych priestorov v hlavných mestách a pri vybraných transakciách v maloobchode. Informovala o tom spoločnosť Colliers International vo svojej najnovšej správe o regióne CEE-6.

„Dostupnosť lacného financovania bola nepochybne významným faktorom silných výkonov realitných trhov v Európe a v krajinách strednej a východnej Európy v posledných rokoch. V roku 2018 sa objemy v krajinách CEE-6 dvihli do nových výšok. Tok investícií vo výške 13,8 mld. eur predstavuje medziročné zvýšenie o 5 %,“ zhodnotila výsledky spoločnosť Colliers International.

Úrokové sadzby sú ustálené

Spoločnosť Colliers uviedla, že úrokové sadzby v eurozóne, ako najdôležitejší makroindikátor pre strednú a východnú Európu (CEE) v roku 2019, ostávajú ustálené okolo nulovej hodnoty. To by malo potláčať možný pocit úzkosti zo sprísňovania úverových podmienok, udržiavať vysokú likviditu a záujem kupujúcich a napomáhať k stabilizácii cien.

„Spotrebu a prenájmy by malo v roku 2019 podporiť pokračovanie prudkého zvyšovania platov, vysoko nad mieru inflácie. Znamená to, že aktuálny vzorec zvyšovania miezd, ktorý by mal podporovať rast sektora služieb v ekonomikách strednej a východnej Európy v nadchádzajúcich rokoch, do istej miery ochráni región pred búrkami, ktoré sa objavujú v globálnej ekonomike,“ konštatoval špecialista prieskumu pre región strednej a východnej Európy Colliers International Mark Robinson.

Pozor na riziká

Spoločnosť sa domnieva, že investori do realít v krajinách CEE-6 musia byť čoraz obozretnejší pri hodnotení ďalších rizík. Tie zahŕňajú prehrievajúci sa cyklus výstavby, nedostatok pracovnej sily, pokrok v zjednodušovaní podnikania konkurentov po celom svete, brexit a s ním súvisiace krátenia financovania z EÚ, „populistickú“ politiku krajín strednej a východnej Európy a riziko zdaňovania aktív. E-commerce a pružná pracovná doba sú podľa Colliers ďalšie, dlhodobo narušujúce faktory.

Colliers International Group Inc. je globálna spoločnosť ponúkajúca poradenské služby v oblasti komerčných nehnuteľností a investičného manažmentu. Pôsobí v 69 krajinách sveta a zamestnáva viac ako 13 000 ľudí.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame